Poliittiset nuorisojärjestöt seisovat yhdessä Ukrainan tukena – We Stand with Ukraine –mielenosoitus lauantaina

Eduskuntapuolueiden nuorisojärjestöt järjestävät yhdessä mielenosoituksen We Stand with Ukraine lauantaina 26.2.2022 Helsingissä.

Mielenosoituksen tarkoituksena on osoittaa suomalaisen nuorison tuki Ukrainalle ja sen kansalaisille sekä vaatia Venäjän hallintoa palauttamaan rauha Eurooppaan.

Tapahtuman järjestäjinä ovat Kristillisdemokraattiset Nuoret, Demarinuoret, Keskustanuoret, Kokoomusnuoret, Liike Nyt Nuoret, Perussuomalainen nuoriso, RKP-nuoret, Vasemmistonuoret sekä Vihreät nuoret.

Rauhanmielenosoitus alkaa lauantaina kello 12 Esplanadin puistosta, josta siirrytään kello 13 Tehtaankadulle Venäjän suurlähetystön läheisyyteen.

Lisätietoja

Ami Rinta-Valkama

Kristillisdemokraattisten Nuorten puheenjohtaja

ami.rinta-valkama@kdnuoret.fi

puh. 040 7535 076

Pinja Perholehto

Demarinuorten puheenjohtaja

pinja.perholehto@demarinuoret.fi

puh. 040 0596 521

Aleksi Sandroos

Keskustanuorten puheenjohtaja

aleksi.sandroos@keskustanuoret.fi

puh. 050 3846 820

Ida Leino

Kokoomusnuorten puheenjohtaja

ida.leino@kokoomusnuoret.fi

puh. 050 3235 693

Netta Salonen

Liike Nyt Nuorten puheenjohtaja

puh. 040 8679 643

Miko Bergbom

Perussuomalaisen nuorison puheenjohtaja

puheenjohtaja@ps-nuoriso.fi

puh. 040 0490 200

Frida Sigfrids

RKP-nuorten puheenjohtaja

frida.sigfrids@su.fi

puh. 040 5910 874

Pinja Vuorinen

Vasemmistonuorten puheenjohtaja

pinja@vasemmistonuoret.fi

puh. 050 5019 721

Jami Haavisto

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtaja

jami.haavisto@vihreatnuoret.fi

puh. 050 9189 158

Peppi Seppälä

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtaja

peppi.seppala@vihreatnuoret.fi

puh. 040 7217 912