Uutiset

Opettaja, järjestä etäkoulussa nuorisopoliitikkojen virtuaalipaneeli!

Koronapandemiasta johtuva poikkeustila muuttaa Suomessa kaikkien arkea. Hallitus on määrännyt koulutilat suljettaviksi ja koulutus siirtyy etä- ja itseopiskelupainotteiseksi. Tähän uuteen tilanteeseen sopeutuminen vaatii yhteisiä ponnistuksia niin oppilailta kuin opettajiltakin.

Me poliittisten nuoriso- ja opiskelijajärjestöjen puheenjohtajat tahdomme tarjota tänä poikkeuksellisena aikana kaiken tukemme niille, joihin tilanne vaikuttaa. Tarjoamme siksi opettajille mahdollisuuden kutsua meidät osana etäopetustaan virtuaalisesti järjestettävään paneelikeskusteluun. Kyseessä on ainutlaatuinen tilaisuus oppilaiden haastatella nuorisopolitiikan johtoa omalta kotisohvaltansa.

Olemme kaikki kokeneita toimijoita politiikan kentällä. Edustamme erilaisia poliittisia kantoja, mutta yhtenäistä kunnioitusta toisiamme ja hyvää keskustelua kohtaan. Nuorina poliitikkoina olemme myös oppilaille usein samaistuttavampi vertailukohde kuin keski-ikäiset poliitikot. 

Lupaamme jokaiseen toteutuvaan paneeliin useamman osallistujan politiikan eri laidoilta. Voimme sopia yhdessä tilanteeseen parhaiten sopivasta alustasta. Ota rohkeasti yhteyttä kehen tahansa meistä, jotta luokkasi ehtii mukaan!

Annika Lyytikäinen,
KD Nuorten puheenjohtaja
annika.lyytikainen@kdnuoret.fi

Mikkel Näkkäläjärvi,
Demarinuorten puheenjohtaja
mikkel.nakkalajarvi@demarinuoret.fi

Heidi Miettinen,
Demariopiskelijoiden puheenjohtaja
heidi.miettinen@sonk.fi

Hanna Markkanen,
Keskustanuorten puheenjohtaja
hanna.markkanen@keskustanuoret.fi

Miriam Putula,
Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja
miriam.putula@keskustaopiskelijat.fi

Matias Pajula, 
Kokoomusnuorten puheenjohtaja
matias.pajula@kokoomusnuoret.fi

Jeremias Nurmela,
Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja
jeremias.nurmela@kokoomusopiskelijat.fi

Frida Sigfrids,
RKP-nuorten puheenjohtaja
frida.sigfrids@su.fi

Amandan Pasanen,
Brigita Krasniqi,
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton tasa-arvoiset puheenjohtajat 
amanda.pasanen@vihreatnuoret.fi
brigita.krasnigi@vihreatnuoret.fi

Liban Sheikh,
Vasemmistonuorten puheenjohtaja
liban@vasemmistonuoret.fi

Anna Lemström,
Vasemmisto-opiskelijoiden puheenjohtaja
puheenjohtaja@vasemmisto-opiskelijat.fi

Ei vastauksia

    Vastaa

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.